26 Tem

Çin, yatırımlarını ABD’den Avrupa’ya çekti

ABD Başkanı Donald Trump’ın izlediği ticaret politikaları Avrupa Birliği ve Çin’i birbirine yakınlaştırıyor. Pekin’in Avrupa’ya gerçekleştirdiği yatırımlar ABD’ye yaptığının 9 katına çıktı.

Salı günü Avrupa Birliği (AB) ile Japonya arasında dünyanın en büyük serbest ticaret anlaşmalarından biri imzalandı. Ülkeler arası anlaşmalar yön değiştirebiliyor. Taraflar anlaşmanın Başkan Donald Trump’ın yürürlüğe soktuğu korumacı ticaret politikalarına karşı bir denge unsuru olduğunu ifade etti. Çin’in başkenti Pekin’de gerçekleşen son AB-Çin zirvesinde de her zamankinden daha fazla ticaret odaklı görüşmeler yapıldı. Çin ile AB, “çok taraflılığı” birlikte koruma sözü verdi.

Trump, AB ile Çin’i yakınlaştırıyor

Başkan Trump liderliğindeki Amerikan yönetiminin Pekin ile ticaret savaşlarını başlatması Çin’in yatırımda rotayı ABD’den Avrupa’ya kırmasına neden oldu. Uygulana politikalar nedeniyle ABD, uzun süredir müttefiği olan AB, NATO ve Kanada’dan uzaklaşırken Çin ve AB ticari yakınlaşması dikkat çekiyor. Uluslararası danışmanlık ve hukuk şirketi Baker Mackenzie tarafından hazırlanan bir raporda, yılın ilk altı ayında Çinli şirketlerin Avrupa’da gerçekleştirdiği satın alma ve birleşmelerin toplam değeri 20 milyara ulaşırken, bu rakam Kuzey Amerika’da sadece 2.5 milyar dolarda kaldı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 24 milyar dolar olan Çin’den Amerika’ya doğrudan yatırımlar yüzde 92’lik sert düşüşle 2 milyar dolara indi. Avrupa’da tamamlanan Çin yatırımları, 12 milyar dolara ulaşarak, 2 milyar dolar olan Kuzey Amerika’daki yatırımlardan altı kat fazla gerçekleşti. Bu sıkılaştırma kampanyasının ortasında Çinli firmaların Kuzey Amerika pazarından hızla uzaklaştığı görülüyor. Rapordaki verilere göre, 2018’in ilk yarısında Çinli şirketler Kuzey Amerika’da 9.6 milyar dolarlık elden çıkarma işlemini tamamlarken, 5 milyar dolarlık bölümün ise tamamlanma aşamasında.

AB’de çelik önlemleri devreye giriyor

Avrupa Birliği, ABD’nin ithal çelik ve alüminyumdan ek gümrük vergisi almaya başlamasının ardından kendi bölgesine ithalatta başlaması beklenen artışın önüne geçmek için alınacak korunma önlemlerini bugün başlatıyor. Avrupa Komisyonu, Washington’un artırdığı gümrük vergileri nedeniyle ABD’ye satılamayan çeliğin AB piyasalarına yığılmasını önlemek için gümrük vergileri ve ithalat miktar kısıtlamalarından oluşan önlemlerin devreye alınmasını önermişti. Komisyon’un 23 çelik ürün kategorisine ayırdığı kotalar geçen üç yılın ithalat miktarları baz alınarak hazırlandı.